Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Białaczka – objawy, których nie należy lekceważyć

Zobacz artykuły na temat:rakkrewnowotwórbiałaczkaszpiknowotwór krwi
Objawy białaczki bywają niespecyficzne i słabo wyrażone, co sprawia, że łatwo je przeoczyć. Istnieją jednak pewne symptomy, które wskazują na białaczkę – są to m.in.: zmęczenie, bladość, świąd skóry, bóle kości, częstsze niż dotychczas pojawianie się siniaków czy większa podatność na infekcje (szczególnie wirusowe). Jak rozpoznać białaczkę?

Jakie są objawy białaczki przewlekłej?

Najczęściej początek przewlekłej białaczki szpikowej jest powolny. Dyskretne na początku objawy stopniowo przybierają na sile. Chorzy zauważają u siebie narastające zmęczenie i bladość – skutki niedokrwistości.

Na skutek obniżenia liczby płytek krwi może wystąpić większa skłonność do krwawień, tworzenia się siniaków i wybroczyn na skórze. Nie jest to regułą  – u połowy pacjentów z CML liczba płytek jest zwiększona (co może dawać objawy zakrzepowe), a u jednej trzeciej pozostaje w normie.

Możliwym objawem są również bóle kości związane z intensywnym rozrostem komórek białaczkowych w szpiku kostnym. Duży odsetek pacjentów uskarża się na uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu. Jest to spowodowane powiększeniem wątroby i śledziony.

Podobne objawy związane z powiększeniem wątroby i śledziony występują także w przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej. Poza tym może pojawić się świąd oraz zwiększona podatność na infekcje, szczególnie wirusowe. U 20% chorych występuje półpasiec.

Polecamy: Nowotwory krwi w starszym wieku

Zespół nadmiernej lepkości krwi

U niektórych chorych może dojść do tzw. zespołu nadmiernej lepkości krwi (leukostazy). Jego istotą jest zatykanie naczyń włosowatych w różnych narządach przez czopy komórek białaczkowych.

CML jest białaczką, której objawy te towarzyszą najczęściej (do 14%). Jest to związane wysokimi poziomami leukocytozy i dużą objętością komórek białaczkowych – mieloblastów.

Podejrzenie leukostazy powinny wzbudzić sygnały ze strony układu oddechowego, takie jak: duszność, sinica, mogące świadczyć o zaczopowaniu naczyń włosowatych płuc. Czujność powinny wzbudzić również objawy neurologiczne i ze strony narządu wzroku: zawroty głowy, pogorszenie widzenia, w tym widzenie podwójne, a nawet śpiączka. Rzadko zdarza się, że pierwszym objawem białaczki u mężczyzny jest priapizm – bolesny i długotrwały wzwód.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 39
dodano: 19:52 2016-02-16 przez: ~gość (83.29.*.*)
cukrzyca
dodano: 23:11 2015-11-26 przez: ~gość (91.240.*.*)
Mam pewną znajomą która ma cukrzycę i posiada takie objawy: -siniaki po nocach -wypadanie włosów -zmęczenie -częste bóle głowy -brak apetytu -dużo pije (nie alkoholu) -lekki spadek wagi -problemy ze spaniem -świąd skóry Co to może być ? Proszę o pomoc :(
dodano: 14:44 2015-04-22 przez: ~gość (5.172.*.*)
Ok
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter