Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy czerniak może dotyczyć oka?

Zobacz artykuły na temat:oczyokoczerniakzaburzenia widzenianowotwór
Według badań nawet 20% wszystkich czerniaków jest umiejscowionych w obrębie oka. Stanowi to duże wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne. Kiedy podejrzewać czerniaka oka?

Opadanie powieki często świadczy o uszkodzeniu nerwu okoruchowego, natomiast dwojenie widzenia może oznaczać porażenie mięśni gałkoruchowych/ fot. Fotolia

Czerniak może wytworzyć się w tęczówce, ciele rzęskowym i naczyniówce oka./ fot. Fotolia

Dlaczego w oku?

Otóż w oku znajduje się duża ilość nabłonka barwnikowego – w tęczówce, ciele rzęskowym, naczyniówce. To właśnie z niego wywodzi się czerniak. Nic więc dziwnego, że jest to najczęstszy guz wewnątrzgałkowy u dorosłych.

Gdzie dokładnie?

Większość czerniaków jest rozpoznawana w szóstej dekadzie życia. Dominująca lokalizacja (85%) to błon naczyniowa oka, rejon dostrzegalny jedynie dla lekarza – w badaniu wziernikowym. Pozostałe przypadki dotyczą tęczówki, ciała rzęskowego i spojówki – można je zauważyć, zazwyczaj jako ciemną plamkę. W tych lokalizacjach czerniak może się pojawiać nieco wcześniej.

Objawy czerniaka oka

Zależą od lokalizacji. Najczęściej pacjenci podają ubytki w polu widzenia, ewentualnie obecność „świetlistych kul” wędrujących po polu widzenia, zwłaszcza o zmroku. Zajęcie ciała rzęskowego wpływa na funkcję soczewki. W tych przypadkach dolegliwości mogą przypominać zaćmę, powodować astygmatyzm, pogarszać ostrość widzenia. Zmiana w obrębie tęczówki jest zazwyczaj dobrze widoczna – jako nieregularne ciemne bądź jasne ognisko, wyglądające inaczej niż zdrowa tęczówka. Podobnie jest w przypadku czerniaka spojówki.

Zobacz też: Diagnostyka nowotworów narządu wzroku


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter