Czynniki zwiększające ryzyko raka piersi

W jakim stanie jest Twoja skóra?
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u Polek. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworów wzrasta aż do 80% u pań, których matki lub siostry chorowały na raka piersi. Najważniejsze w leczeniu tej choroby jest jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia.
W jakim stanie jest Twoja skóra?

Zagrożenie wzrasta wraz z wiekiem kobiety

W Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. W ciągu roku zapada na tę chorobę aż 10 000 pań. Istotną informacją jest to, że zachorowalność rośnie na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem – szczególnie po menopauzie. Najwięcej kobiet dowiaduje się o tym, że ma raka piersi około 60. roku życia, ale dość często zdarza się to też u kobiet w wieku 35-39 lat.

Czynniki zwiększające zachorowalność

Najbardziej narażone na raka piersi są kobiety, które:

  • mają matkę lub siostrę (krewni I stopnia), które chorowały na raka piersi (takie panie powinny zostać poddane specjalnej obserwacji – warto zrobić więc na przykład badania laboratoryjne z zakresu biologii molekularnej; należy stwierdzić obecność lub brak mutacji genu BRCA 1, którego mutacja odpowiada za około 45% dziedzicznych form raka piersi w rodzinach w których wystąpiły przypadki nowotworów piersi i 75% nowotworów piersi w rodzinach, w których występowały nowotwory jajników; badanie polega na pobraniu próbki krwi i zbadaniu jej);
  • miały wcześnie pierwszą miesiączkę;
  • miały menopauzę późnym wieku;
  • nie były w ciąży lub były w ciąży w późnym wieku;
  • nie karmiły piersią lub karmiły krótko;
  • w młodym wieku były narażone na promieniowanie jonizujące;
  • długo stosowały środki antykoncepcyjne;
  • są otyłe;
  • stosują wysokotłuszczową dietę;
  • mają cukrzycę;
  • piją dużo alkoholu.

Warto wiedzieć: Czy hormonoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu raka piersi?

Samobadanie – sama zadbaj o zdrowie!

Każda kobieta powinna raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi. Takie badanie palpacyjne (przez dotyk) powinno polegać na sprawdzeniu obu piersi, a także więzły chłonne (po obu stronach ciała). Szczególną uwagę powinno się zwrócić na górny boczny kwadrant gruczołu piersiowego – to właśnie tam jest zlokalizowanych około 50% nowotworów piersi. 

Oprócz tego należy też regularnie chodzić do ginekologa, który ma obowiązek zebrać wywiad chorobowy i wykonać badanie przedmiotowe piersi u kobiet już po 20. roku życia.

Istotne jest również badanie mammograficzne, które kobiety od 45-50 roku życia powinny wykonywać raz na dwa lata, a panie po 50. roku życia – co rok.

Kwestia ryzyka

Jeśli nie jesteśmy genetycznie obciążone zachorowaniem na raka piersi, to ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wynosi około 10%. Jeśli natomiast mamy genetyczne predyspozycje – to aż 80%. Jeśli ryzyko zachorowania jest wysokie, należy:

  • wykonywać badania piersi częściej (im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym wcześniej zastosujemy skuteczne leczenie);
  • zastosować odpowiednią profilaktykę, która pozwoli zachować dobry stan zdrowia (na przykład zmiana stylu życia);
  • przebadać najbliższą rodzinę pod kątem predyspozycji do dziedzicznego zachorowania na raka.

Pamiętajmy, że powinno się robić badania zarówno przed wykryciem choroby, jak i w trakcie leczenia i po jego zakończeniu (aby ewentualnie wykryć jej nawrót).

Dowiedz się więcej: Kiedy możliwa jest rekonstrukcja piersi?

Autorka: dr n. med. Magdalena Macko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA