Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak oglądać pieprzyki i znamiona?

Zobacz artykuły na temat:badanieczerniakzdrowa skórazmiana skórna
Niektóre znamiona, zwane potocznie pieprzykami, mogą zmienić się w raka skóry – czerniaka. W początkowym stadium ten nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego raz na kilka miesięcy obejrzyj dokładnie wszystkie znamiona na swoim ciele a także sprawdź, czy na Twojej skórze nie powstały nowe pieprzyki. Co powinno Cię zaniepokoić?

Podczas zabiegu mikrodermabrazji dochodzi do usunięcia najbardziej zewnętrznych, obumarłych komórek naskórka, co pobudza podział, wzrost i odnowę w głębszych warstwach i przynosi dobry efekt kosmetyczny./ fot. Fotolia

Co kilka miesięcy obejrzyj dokładnie wszystkie swoje pieprzyki i sprawdź, czy żaden z nich nie zmienia koloru i kształtu /fot. Fotolia

Jakie miejsca obejrzeć?

Obejrzyj całe ciało – wszystkie widoczne partie, takie jak ręce, nogi – uda, łydki, brzuch.

W lustrze obejrzyj twarz, szyję, uszy, skórę pod pachami i łokcie. Odgarnij lub zwiąż włosy, żeby nie zasłaniać sobie widoku.

Obejrzyj także miejsca, których nie widzisz „gołym okiem”, a więc:

 • plecy,
 • kark,
 • skórę głowy,
 • podeszwy stóp,
 • miejsca między palcami,
 • skórę między fałdami,
 • zgięcia pod kolanami,
 • skórę pod pośladkami,
 • miejsca za uszami.

Możesz posłużyć się w tym celu lusterkiem albo poprosić o obejrzenie skóry kogoś innego.

Sprawdź też skórę pod piersiami – tam również mogły się ukryć pieprzyki.

Zobacz też: Badanie piersi – nic prostszego!

Jak ocenić pieprzyk?

 • Na naszej skórze regularnie powstają nowe znamiona różnej wielkości i kształtu. To absolutnie normalne.
 • Niepokojące jest natomiast znamię, które się zmienia. Pieprzyk, który zmienia kształt i kolor, to powód do wizyty u dermatologa.
 • Pieprzyki jasnobrązowe i brązowe, niezmienne od lat, są normalne. Pieprzyk, który ciemnieje lub jaśnieje, robi się czarny, a nawet niebieskawy, to ostrzegawczy sygnał.
 • Pieprzyk o średnicy powyżej 5 mm powinien być przez nas regularnie oglądany. Każda zmiana kształtu lub koloru powinna być niepokojąca.
 • Jeśli pieprzyk swędzi, boli i powoduje dyskomfort, jeśli pojawia się wokół niego czerwona obwódka – należy udać się do lekarza.

Polecamy: Od znamienia do czerniaka, czyli jak rozpoznać nowotwór skóry?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 15
dodano: 17:43 2016-01-25 przez: ~szafranka (83.6.*.*)
Można je usunąć laserem CO2, słyszałam, że dobrze robią ten zabieg w klinice Elite, koleżanka usuwała kilka pieprzyków,po których nie został ślad. Wcześniej przed zabiegiem obejrzał je lekarz.
dodano: 14:44 2015-10-28 przez: ~kreseczka (94.254.*.*)
Najlepiej jest udać się do dermatologa żeby je zobaczyć, no i ewentualnie zdecydować się na jakieś usunięcie. Jeżeli planujesz taki zabieg to bardzo fajna p. doktor – Aldona Stachura,przyjmuje w klinice Szafirowa na Ślasku. Budzi zaufanie no i jest spokojna, rzeczowa, a co najwazniejsze nie wciska na siłę zabiegów. Jeżeli planujesz jakiś zabieg medycyny estetycznej to ona omawia z pacjentem czego potrzebujesz i doradza. Możesz sobie zresztą poczytać na fb są opinie na ten temat:)
dodano: 11:53 2015-10-28 przez: ~Agnieszka1221 (31.1.*.*)
Przed podjęciem decyzji o usunięciu pieprzyka lepiej dowiedzieć się czy to na pewno tylko pieprzyk. Moja koleżanka też poszła do lekarza i okazało się że to inne paskudztwo :( http://www.kreatywna.pl/zdrowie/pieprzyk-przyjaciel-czy-wrog-naszej-skory/ tu wyczytałam jak się "opiekować" pieprzykami żeby nie stwarzały problemów.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter