Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Zobacz artykuły na temat:palenierakpłucakaszelnowotwórukład oddechowyrak płuc
Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Również umieralność z powodu raka płuc jest największa pośród wszystkich nowotworów. W blisko 80% przy rozpoznaniu nowotwór jest na tyle zaawansowany, że nie da się go już całkowicie wyleczyć. Jakie są objawy raka płuc?

Stwierdzenie obecności guzka zimnego wymaga wykonania biopsji

Objawy wczesnego raka płuc

U wielu chorych dolegliwości są na tyle mało charakterystyczne, że nie zgłaszają się oni do lekarza, lekceważąc je. Wśród tych objawów wymienić należy: kaszel lub zmianę jego rodzaju, krwioplucie, nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych czy też płatowe zapalenie płuc u osoby narażonej na zachorowanie (np. wieloletni palacze tytoniu). Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo lub skąpobjawowo.

Często kaszel jest pierwszym syndromem

Kaszel jest objawem najczęściej występującym. U palaczy w zdecydowanej większości związany jest z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W takich przypadkach niepokojąca jest każda zmiana charakteru kaszlu. Na przykład zmiana z suchego porannego kaszlu na mokry z wykrztuszaniem krwistej wydzieliny, występujący w ciągu całego dnia. Taki stan bezwzględnie wymaga pilnej wizyty u lekarza i wykonania co najmniej badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Krwioplucie najczęściej świadczy o większym zaawansowaniu nowotworu, jednak, jeśli wystąpi, zawsze jest wskazaniem do wykonania badania bronchoskopowego i rentgenowskiego klatki piersiowej.

Częste infekcje mogą budzić podejrzenia

Nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych zwłaszcza, gdy przebiegają z zaburzeniem upowietrznienia części płuca, wymagają pilnej diagnostyki radiologicznej, gdyż mogą być spowodowane naciekiem zamykającym światło oskrzela. Płatowe zapalenie płuc aktualnie nie występuje często, dlatego zwłaszcza w przypadku pacjentów narażonych na rozwój raka płuca, tzn. palaczy tytoniu, zawsze powinno być zweryfikowane pod kątem nowotworu.

Objawy raka płuc

Rak płuca, rosnąc, niszczy i nacieka okoliczne tkanki. Wystąpienie objawów z tym związanych zazwyczaj sygnalizuje, że nowotwór jest już nieoperacyjny. Najczęściej występującymi dolegliwościami są:

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej świadczący o naciekaniu jej ścian,
  • duszność mogąca świadczyć o niedodmie płuca lub obecności wysięku w jamie opłucnej,
  • chrypka świadcząca o naciekaniu nerwu krtaniowego wstecznego,
  • utrudnienie połykania występujące przy naciekaniu przełyku
  • zespół żyły głównej dolnej, zespół Hornera, porażenie splotu barkowego, czyli zespoły objawów spowodowane przez naciekanie i ucisk na nerwy i naczynia w przypadku guza szczytu płuca, tzw. guza Pancoasta.

Czytaj też: Rak płuca - gdzie szukać przerzutów?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 70
dodano: 17:36 2016-02-29 przez: ~gość (92.211.*.*)
dodano: 23:21 2016-01-26 przez: ~gość (217.99.*.*)
http://arturtopolski.pl/coldwell-raka-nowotwor-leczenie/ Proszę poczytać bo okazuje się że są metody na raka
dodano: 16:46 2016-01-16 przez: ~gość (37.47.*.*)
Jedz do jerzy barzowski w gdansku! Juz kilka moich klientek tam wyslalam i uratowal je ! Sama sie lecze u niego z cala rodzina od zawsze. Jeli chcesz sie dowiedziec czegos wiecej dzwon 501157143 nie poddawaj sie, musisz byc silna kochana :* !!! Jerzy Barzowski, Gdansk - osowa ul. Komandorska 72 czy 78 jakos tak
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter