Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jakie objawy sugerują raka jajnika?

Rak jajnika ujawnia się bardzo późno, najczęściej będąc już w dużym stopniu zaawansowania. Czy można rozpoznać go we wczesnym stadium choroby? Jakie są pierwsze objawy zwiastujące raka jajnika?

Jajniki/fot. Fotolia/Edipresse

Jajniki/fot. Fotolia/Edipresse

Kto może mieć raka jajnika?

Rak jajnika jest 6. co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet, a na liście przyczyn zgonów zajmuje 4. miejsce. Występuje u kobiet w każdym wieku, ale wzrost zachorowań następuje od 40 do 70 roku życia.

Ryzyko zachorowań jest większe u nieródek oraz u kobiet, których krewne chorowały na raka jajnika. Maleje ono u kobiet, które rodziły oraz stosowały antykoncepcję hormonalną. Około 70-80% chorych rozpoczyna leczenie w III lub IV stopniu zaawansowania klinicznego (wg klasyfikacji FIGO), we wcześniejszym stadium są zazwyczaj wykrywane przypadkowo. Taki stan związany jest z początkowym brakiem objawów lub ich niespecyficznym charakterem.

Objawy raka jajnika

U kobiet po 40. roku życia rak jajnika początkowo nie daje praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Rozmawiając z kobietą lekarz powinien zwrócić uwagę na objawy niespecyficzne, dotyczące zazwyczaj układu pokarmowego.

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu, bóle w podbrzuszu – powinny być zawsze poddane dalszej diagnostyce. Najprostszym badaniem, dostępnym dzisiaj powszechnie, jest ultrasonografia jamy brzusznej. Innymi niespecyficznymi objawami mogącymi występować m.in. w przebiegu raka jajnika są: zmęczenie, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, utrata apetytu. Obserwuje się czasem dolegliwości uciskowe podbrzusza, objawy dyzuryczne (ból przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, bóle podbrzusza), które zazwyczaj wskazują na zakażenie układu moczowego oraz krwawienie z pochwy. W tym przypadku jednak objawy te wynikają z naciekania ścian pęcherza moczowego, macicy lub pochwy.

Polecamy: Jak rozpoznać raka jajnika?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 12
dodano: 18:09 2016-02-13 przez: ~gość (83.29.*.*)
babcia srabcia kazdy by sie bac musial, zalosne, cieszmy sie zyciem kobietki bo myslenie w depresje nas wciagnie, mysli pozytywne tyko pozdrawiam gosia.
dodano: 12:05 2015-09-19 przez: ~Ania (89.25.*.*)
Mam do was pytanie: jeśli moja babcia miała raka jajnika to jaka jest możliwośc,że ja po niej go odziedzicze? Strasznie się bję,ze ja też będę go miała po tym co przeczytałam tu http://www.forumonkologiczne.pl/artykul/genetyczne-predyspozycje-wystepowania-raka-jajnika/1887.html jaka jest szansa,że będę go miała również? Ma ktoś podobą sytuację?:( Wiem,że nie jest to post dokładnie o tym,ale mam nadzieje ,że mi pomoiżecie.
dodano: 21:55 2015-08-30 przez: ~agata (46.77.*.*)
jestem
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter