Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Kiedy znamię jest objawem czerniaka, czyli jak rozpoznać nowotwór skóry?

Zobacz artykuły na temat:skórarakczerniaknowotwór
Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jakie są objawy czerniaka? Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?

Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?/fot. Fotolia

Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?/fot. Fotolia

Skąd ten rak?

Pod wpływem promieniowania UV melanocyty, czyli komórki pigmentowe produkujące pigment skóry (melaninę), mogą przekształcić się w komórki nowotworowe czerniaka. Jak rozpoznać, które zmiany są łagodne, a które powinny budzić podejrzenia?

Zobacz też: Czy warto usuwać znamiona?

Jakie są objawy czerniaka? Uwaga na duże znamiona!

Wbrew powszechnej opinii wystające znamiona są mniej niebezpieczne. Gorzej, jeśli znamię jest:

  • płaskie,
  • o średnicy ponad 5 mm,
  • o nierównomiernym kolorze,
  •  ciemne, prawie czarne,
  • swędzące;
  • krwawiące;
  • pojawia się wokół niego zaczerwienienie;
  • ma nierównomierne, postrzępione brzegi;
  • szybko rośnie lub zmienia kolor.

Tylko czerniak?

Czerniak to nie jedyny nowotwór złośliwy skóry. Wyróżniamy także raka podstawnokomórkowego (rzadko daje przerzuty) oraz kolczystokomórkowego (jest groźniejszy).

Zobacz też: Stany przedrakowe skóry

Jak ustrzec się nowotworu skóry?

Aby uniknąć nowotworu skóry, przede wszystkim należy się obserwować: sprawdzać znamiona, a od czasu do czasu pokazać ciało dermatologowi, który dermoskopem przebada znamiona. Jest to specjalna lupka, która umożliwia nieinwazyjnie i bezboleśnie obejrzeć i dokładnie skontrolować nasze pieprzyki i inne zmiany skórne. Znamiona, które są podejrzane lub istnieje duże ryzyko, że w przyszłości mogą być niebezpieczne, usuwa się i oddaje do badania histopatologicznego.

To, czy znamię na pewno jest czerniakiem, wiadomo dopiero po jego wycięciu i dokładnym zbadaniu pod mikroskopem. Nie ma mowy o wcześniejszej biopsji czy pobraniu wycinka. Zmianę zawsze usuwa się w całości, z marginesem zdrowej skóry. Inne postępowanie mogłoby spowodować rozsiew komórek nowotworowych.

Kolejną sprawą jest bezpieczne opalanie: należy unikać solariów i długiego wystawiania ciała na słońce. Zawsze trzeba smarować się kremem z filtrem.

Czerniak tylko w 25% przypadków rozwija się ze znamion. Nie zawsze rozwija się na skórze, gdyż może się pojawić na błonie śluzowej przewodu pokarmowego lub w gałce ocznej. Oparzenia słoneczne przed 15. rokiem życia zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości nawet 3-4 razy.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 19
dodano: 22:40 2016-03-03 przez: ~gość (50.242.*.*)
k/o
dodano: 22:40 2016-03-03 przez: ~gość (50.242.*.*)
k/o
dodano: 01:53 2016-01-07 przez: ~gość (185.113.*.*)
od ok. pięciu lat mam na piersi spory pieprzk. nie boli, nie swędzi, nie rośnie. czy to może być czerniak. oglądałam zdjęcia zwykłych pieprzyków i moj jest do niektórych podobny może to zwykły pieprzyk a nie rak?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter