Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Lęk przed nawrotem choroby – poradnik dla bliskich chorego

Zobacz artykuły na temat:lękremisja
Zatrzymanie się choroby to czas radości i ogromnej ulgi, nie tylko dla chorego, ale i dla jego bliskich. Jednak strach przed jej nawrotem nie pozwala w pełni cieszyć się z zakończenia walki z chorobą. Jak walczyć z lękiem przed nawrotem choroby? Gdzie szukać pomocy, gdy lęk narasta? Jak wykorzystać czas remisji?

Nerwica

lęk fot./Fotolia

Czas choroby – jaki ma wpływ na chorego i jego bliskich?

Choroby przewlekłej i związanych z nią emocji nie da się zapomnieć. Czas diagnozowania, rozpoznania i wreszcie leczenia to, proces długi i obciążający, zarówno dla chorego, jak i dla jego rodziny. Obciążenie ma nie tylko wymiar fizyczny, ale również emocjonalny i społeczny. Długotrwała mobilizacja sił i energii wyczerpuje.

Zatrzymanie rozwoju choroby, czy opanowanie uciążliwych objawów przynosi nie tylko ogromną ulgę i szczęście, ale też nową perspektywę patrzenia na świat.

Nowy rozdział w życiu

Długotrwały lęk o bliskiego człowieka, świadomość straty, jaką mogłeś ponieść, odwracają twoją hierarchię wartości. Codzienne sprawy zyskują inny wymiar a to, co kiedyś zaprzątało twoje myśli, przestaje być na pierwszym miejscu. Ty i twoi bliscy rozpoczynacie nowy rozdział w życiu.

 Po takim doświadczeniu wzrasta nasza samoświadomość. Lepiej niż kiedykolwiek przedtem poznajemy naszych bliskich. Czas choroby często zbliża i wzbogaca.

Lęk przed nawrotem choroby – jak z nim walczyć?

Mimo sukcesu w walce z chorobą,  często odczuwamy lęk przed jej nawrotem. Nie pozwól, by ten lęk zapanował nad twoim życiem. Ciesz się obecną chwilą i nie wracaj myślami do tego, co było. Pamiętaj, że budowanie czarnych scenariuszy dotyczących przyszłości w niczym  ci nie pomoże. Nawrót choroby nie musi oznaczać porażki i nie jest niczyją winą. Choroby przewlekłe charakteryzują się okresami ciszy i nawrotów.

Ciesz się tym, że wspólna walka zakończyła się sukcesem!

Zobacz także: Skutki uboczne chemioterapii


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

6 najskuteczniejszych kosmetyków do włosów

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter