Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Na czym polega leczenie raka jajnika?

Zobacz artykuły na temat:operacjamacicaleczeniechemioterapiaradioterapiajajowodyjajniki
Raka jajnika można leczyć operacyjnie, za pomocą chemioterapii, naświetlań lub kombinacji tych metod. Plan leczenia zależy od typu raka, stadium choroby i innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia. Jakie są rodzaje operacji chirurgicznych w leczeniu raka jajnika?

fot. Fotolia

Stadia raka jajnika

Aby ustalić, jak rozległy jest nowotwór, rozwój raka jajnika można podzielić na stadia, stosując kryteria opracowane przez American Joint Committee on Cancer (AJCC) TNM lub International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO). Kryteria TNM i FIGO są w zasadzie identyczne i opisują:

  1. zakres pierwotnego guza (T),
  2. brak lub obecność przerzutów do pobliskich węzłów chłonnych (N),
  3. brak lub obecność odległych przerzutów (M).

Diagnozowanie raka jajnika

U około 60% pacjentek z rakiem jajnika stwierdza się zaawansowaną chorobę,
z czego około 10 do 15% uzyskuje długotrwałą remisję.

W przypadku wczesnej diagnozy w stadium zlokalizowanym około 94% pacjentek przeżywa dłużej niż 5 lat po diagnozie. Jednakże tylko 20% przypadków raka jajnika diagnozuje się we wczesnej fazie.

Pierwszym etapem diagnozowania jest badanie fizykalne w kierunku objawów raka jajnika, takich jak powiększony jajnik przy badaniu miednicy lub objawy płynu w jamie brzusznej.

Metody obrazowania, takie jak tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) i ultrasonografia mogą potwierdzić obecność masy w jamie miednicy.

Leczenie raka jajnika

Leczenie raka jajnika może obejmować operację chirurgiczną, chemioterapię, naświetlania, ich kombinację lub nawet wszystkie trzy metody.

Plan leczenia zależy od typu raka, stadium choroby i innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia.

Zazwyczaj raka jajnika leczy się chirurgicznie w celu usunięcia nowotworu, a następnie stosuje się kombinację chemioterapii lekiem zawierającym platynę i taksanem.

Różne rodzaje operacji chirurgicznych mogą obejmować:

  • histerektomię: chirurgiczne usunięcie macicy i niekiedy szyjki macicy;
  • jednostronną salpingo-ooforektomię: chirurgiczne usunięcie jednego jajnika i jajowodu;
  • salpingo-ooforektomię: chirurgiczne usunięcie obu jajników i jajowodów.

Chemioterapia ma na celu zatrzymanie wzrostu komórek rakowych albo przez zabijanie ich, albo zatrzymywanie ich podziałów.

Naświetlania wykorzystują promienie x o wysokiej energii lub inne typy naświetlania do zabijania komórek rakowych lub zatrzymywania ich podziałów.

Nowe rodzaje leczenia, które ocenia się w badaniach klinicznych, to:

  • terapia biologiczna, nazywana również immunoterapią, która wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta do walki z rakiem;
  • terapia celowana, która wykorzystuje leki lub inne substancje do identyfikacji specyficznych komórek rakowych i walki z nimi.

Zobacz też: Jak rozpoznać raka jajnika?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter