Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Nowoczesne leczenie nowotworów: na czym polega terapia genowa?

Zobacz artykuły na temat:leczeniechorobanowotwór
Terapia genowa to próba leczenia przez wprowadzenie odpowiednio przygotowanego genu do komórki. Jest ona połączeniem wielu dziedzin nauki: immunologii, wirusologii oraz inżynierii genetycznej. Przy jej pomocy możemy zaprząc do walki z rakiem naturalnie występujące siły naszego organizmu.

Wnioski naukowców mają pomóc lekarzom w opracowaniu skutecznej metody terapii i wskazać leki, które najlepiej zwalczają groźną odmianę E. coli. /fot. Fotolia

Terapia genowa, coraz szerzej stosowana, budzi nadzieję na pokonanie nieuleczalnych schorzeń, w tym nowotworów /fot. Fotolia

Czym jest terapia genowa?

Początkowo pojęcie terapii genowej oznaczało wprowadzenie do jądra komórki z uszkodzonym genem jego prawidłowej kopii. Takie podejście miało na celu przywrócenie syntezy określonego białka, stosowano je więc w leczeniu tak zwanych chorób monogenetycznych, takich jak hemofilia czy mukowiscydoza, w których białko odgrywa ważną rolę.

Obecnie pojęcie terapii genetycznej jest znacznie szersze – obejmuje między innymi cytokiny, stosowane w chorobach nowotworowych czy wprowadzanie tzw. genów samobójczych oraz sekwencji antysensownych, blokujących ekspresję określonych genów.

Polecamy: Jak mutacje w genach zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów?

Strategie komórkowe

W procesie powstawania nowotworu bierze udział wiele genów, łatwiej jest więc go zniszczyć niż wyleczyć. Terapia genowa nowotworów opiera się na kilku strategiach:

  • podejmuje się próby przywrócenie kontroli nad cyklem komórkowym i śmiercią komórek, co ma na celu uniemożliwienie komórkom nowotworowym niekontrolowanego rozwoju i wzrostu.
  • stosuje się tak zwane geny samobójcze mające na celu uwrażliwienie komórek nowotworowych na powszechnie stosowane leki, na przykład gancyklowir.
  • pośrednio eliminuje się komórki nowotworu przez pobudzenie aktywności układu odpornościowego, zastosowanie tutaj znajdują różnego rodzaju cytokiny, takie jak: IL-2, GM-CSF, IL-12, INF-γ, IL-4 oraz IL-7.
  • wprowadza się do genomu komórek nowotworowych geny hamujące angiogenezę (rozwój naczyń krwionośnych w guzie) oraz pośrednio zatrzymuje się rozrost guza

Czytaj też: Terapia genowa pomocą w chorobie Parkinsona

Terapia genowa, coraz szerzej stosowana, budzi nadzieję na pokonanie nieuleczalnych schorzeń, w tym nowotworów. Jest to jednak dziedzina nowa, której skutki i działania niepożądane ciężko przewidzieć. Przyszłość pokaże, czy takie leczenie jest wystarczająco skuteczne oraz bezpieczne.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 18:46 2012-12-04 przez: ~gosc 1 (109.200.*.*)
napewno dobrze na tym nie wyjdzemy
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter