Czy chemioterpia i radioterapia są konieczne w leczeniu raka żołądka?

Czy chemioterpia i radioterapia są konieczne w leczeniu raka żołądka?
W leczeniu raka żołądka podstawową rolę odgrywa chirurgia. Coraz częściej jednak stosuje się tzw. leczenie skojarzone. Terapia ta polega na połączeniu metod zabiegowych oraz radio- i chemioterapii. Możliwości jest kilka: pacjenci mogą być poddawani chemioterapii i/lub naświetlaniu przed operacją, lub po operacji jako leczenie uzupełniające.
/ 26.07.2010 15:02
Czy chemioterpia i radioterapia są konieczne w leczeniu raka żołądka?

Chemioterapia

Chemioterapia w raku żołądka może być stosowana jako metoda uzupełniająca po zabiegu usunięcia żołądka, lub też jako metoda leczenia paliatywnego w przypadku guzów nieoperacyjnych. W tym ostatnim przypadku ma ona na celu nie tyle wyleczenie chorego, co zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą i poprawę komfortu życia. Natomiast chemioterapia uzupełniająca (adjuwantowa) ma za zadanie zniszczenie komórek nowotworowych, które pozostały w organizmie po operacji (tak zwanych mikroprzerzutów). Leczenie chemioterapeutykami jest obarczone częstym występowaniem licznych działań niepożądanych i wiele osób ciężko przechodzi okres kuracji. Do najczęstszych efektów ubocznych stosowanych leków należą: nudności i wymioty, uszkodzenia narządów, w tym szpiku, nerek, serca, płuc, układu nerwowego, skóry, wypadanie włosów, obniżenie odporności, uszkodzenie komórek krwi. W celu zmniejszenia skutków ubocznych chemioterapii stosuje się szereg leków wspomagających.

Warto wiedzieć: Jakie są rokowania w raku jajnika?

Radioterapia

Ze względu na cel leczenia wyróżnia się radioterapię radykalną i paliatywną. Pierwszy rodzaj ma za zadanie całkowite wyleczenie pacjenta. Niestety w przypadku raka żołądka radioterapia radykalna nie sprawdza się i może być stosowana jedynie jako leczenie uzupełniające po operacji. Natomiast w przypadku guzów nieoperacyjnych wykorzystuje się radioterapię paliatywną. Jej celem jest jedynie, podobnie jak w przypadku chemioterapii paliatywnej, poprawa komfortu życia chorego przez m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, jakie praktycznie zawsze towarzyszą pacjentom z zaawansowanym procesem nowotworowym oraz likwidację niedrożności przewodu pokarmowego. Radioterapia, czyli naświetlanie promieniami jonizującymi, w raku żołądka jest z reguły krótkotrwała, nierzadko ogranicza się do jednego zabiegu. Stosowane dawki promieniowania należą do niskich, tak więc bardzo rzadko obserwuje się u pacjentów odczyny i powikłania popromienne.

Jak widać powyżej, chemio- i radioterapia mają dość ograniczone zastosowanie jako samodzielne metody terapeutyczne w leczeniu raka żołądka. Mogą być natomiast z powodzeniem wykorzystywane jako uzupełnienie leczenia podstawowego, którym jest chirurgia. Zarówno chemio- jak i radioterapia znajdują zastosowanie w leczeniu chorych z guzem nieoperacyjnym, jednak tylko jako leczenie paliatywne.

Polecamy: Jak może się objawiać rak endometrium?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA