Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Żyję z rakiem piersi w Polsce – odczucia pacjentek

Zobacz artykuły na temat:rak piersipiersirakemocjerodzinanowotwórchoroba nowotworowa
W Europie – w tym w Polsce – przeprowadzono szereg ankiet wśród kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich opiekunów. Jakie były wnioski z badania? Jak żyje się kobietom po nawrocie choroby? Czego się obawiają? Co zmieniło się w ich codziennym życiu?

fot. Fotolia

Żyję w Polsce i mam zaawansowanego raka piersi…

Izolacja, brak wsparcia ze strony najbliższych, ale także spadek dochodów i ograniczenie aktywności w życiu zawodowym i prywatnym – to problemy najczęściej sygnalizowane przez kobiety żyjące z rakiem piersi. Z badań przeprowadzonych w 9 państwach europejskich, w tym w Polsce – w ramach kampanii „Tu i Teraz”, wyłania się obraz kobiet, które uważają się za gorsze, bo nie mogą być ilustracją tezy, że raka można pokonać. One muszą z nim żyć.   

40% pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce uważa, że ze względu na swoją chorobę są negatywnie postrzegane przez społeczeństwo. Co trzecia pacjentka twierdzi, że utraciła pewność siebie, natomiast, co piąta, że utraciła poczucie tożsamości.

Część kobiet po usłyszeniu diagnozy o nawrocie wycofała się z kręgu bliskiej rodziny (13%), przyjaciół (13%) i współpracowników (7%).  

To pokazuje, jak potrzebna i pilna jest poprawa wsparcia dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, aby nie czuły się wykluczone i niedoceniane przez społeczeństwo.

Zaawansowany rak piersi to temat delikatny. Kobiety, które przed laty pokonały raka, starają się nie myśleć o nawrocie. Nie chcą martwić się na zapas. Niestety to milczenie i niewiedza o chorobie występująca w społeczeństwie powodują, że te, u których zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi, czują się opuszczone, odizolowane i przestraszone.

Nawrót choroby wpływa na życie osobiste, społeczne i zawodowe nie tylko ich samych, ale też otoczenia, w którym żyją. Zbadanie tego wpływu w różnych częściach Europy było nadrzędnym celem badania przeprowadzonego w formie serii ankiet.

Główne wnioski z badania

W ankietach dążono do analizy informacji w oparciu o dwa główne tematy: wkład w życie społeczne i gospodarcze kobiet z zaawansowanym rakiem piersi oraz wpływ raka piersi na życie osobiste kobiet – emocjonalne i praktyczne. Swoimi spostrzeżeniami we wszystkich krajach podzieliły się 304 osoby – 158 pacjentek i 146 opiekunów. W Polsce było to 30 pacjentek i 30 opiekunów.

Wpływ osobisty zaawansowanego raka piersi

Zaawansowany rak piersi ma istotny wpływ emocjonalny na kobiety w codziennym życiu.

Ponad jedna czwarta kobiet z zaawansowanym rakiem piersi ankietowanych w Polsce (27%) czuje przygnębienie przez większość czasu, natomiast 30% mówi, że obawia się o przyszłość bezpośrednio w związku z zaawansowanym rakiem piersi. 33% pacjentek z tą postacią raka w Polsce twierdzi, że utraciło pewność siebie, natomiast 20% twierdzi, że utraciło poczucie tożsamości. Część kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce wycofało się z kręgu bliskiej rodziny (13%), przyjaciół (13%) i współpracowników (7%) ze względu na swoją chorobę. Poza tym, że zaawansowany rak piersi ma wpływ na emocje, 40% pacjentek zgłasza występowanie codziennego bólu i dyskomfortu.

Wpływ społeczno-ekonomiczny zaawansowanego raka piersi – zaangażowanie w pracę

13% kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce pracuje na pełen etat. 69% zatrudnionych pacjentek musiało wprowadzić jakieś zmiany związane z zatrudnieniem w bezpośrednim związku z chorobą – 27% musiało zrezygnować z pracy na pewien okres, aż 53% musiało całkowicie zrezygnować z pracy. Ze wszystkich pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi ankietowanych w Polsce 67% odczuło spadek dochodu w gospodarstwie domowym, przy czym 17% pacjentek stwierdziło, że dochód zmniejszył się o ponad połowę. W związku z tym 50% doświadczyło stresu, a 50% twierdzi, że zmaga się z problemami psychologicznymi i fizycznymi.

Zobacz też: Na czym polega zaawansowany rak piersi?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter